Fotografia może mieć wiele funkcji – pokazywać rzeczy takimi, jakie są w rzeczywistości, ale też starać się wydobyć z nich piękno i same pozytywne cechy.
Fotografia ślubna to klimatyczne sesje zdjęciowe w otoczeniu przepięknych krajobrazów, to uchwycenie szczęścia młodej pary. Portrety zwykle ukazują osoby w odświętnych ubraniach, szczęśliwe i uśmiechnięte.
Fotografia reklamowa także ma na celu podkreślać piękno. Powinna ona być naturalna, poprzerabiane graficznie zdjęcia sprawiają, że ludzie czują się oszukiwani. Nierzadko ich oczekiwania przed zakupem stają się ogromne, jednak po zakupie szybko przekonują się, że wygładzone do granic możliwości zdjęcie nie było prawdziwe. Zadaniem fotografa jest pokazać rzeczywisty przedmiot lub też jego działanie, jednak wydobywając tylko plusy, nie minusy. Ważne jest oświetlenie i technika fotografowania. Fotografia reklamowa może opowiadać jakąś historię, może sprawiać, że zapamiętamy daną firmę lub produkt. Poruszająca fotografia reklamowa to klucz do sukcesu.