Specyficzne gry

Rynek gier coraz bardziej i szybciej się rozrasta a wraz z nim rośnie również grupa odbiorców, która chce w gry grać.

Jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu gry zarezerwowane były tylko dla dzieci i młodzieży lub trochę później w najlepszym razie również dla studentów i ludzi bardzo młodych. Obecnie natomiast w gry gra praktycznie każdy. Nieważne czy mówimy tutaj o 15-letnim chłopaku czy o 50-letnim mężczyźnie, który po pracy chce sobie pograć w jakąś prostą grę – na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat grupa konsumentów kupujących gry ewoluowała i rozwinęła się w sposób którego nikt się nigdy nie spodziewał.

Wzrost sprzedaży gier doprowadził również do tego, że powstaje coraz więcej gier, które mają trafiać do niszowych grup odbiorców. Mamy na ten przykład takie tytuły jak gra o kierowcy pociągu, gra o toście, gra o kozie czy też gra o traktorze. Często są to gry bardzo tanie w produkcji, które są produkowane przez jedną czy dwie osoby i które są w stanie na siebie zarobić nawet jeżeli dotrą tylko do niewielkiej i niszowej grupy ludzi, którzy kupią łącznie zaledwie kilkaset egzemplarzy danej gry.

Najpopularniejsze w segmencie takich dziwnych i specyficznych gier są wszelkiego rodzaju symulatory. Bardzo popularne są na przykład symulatory farmy czy też rolnika, a także symulatory kierowców różnego rodzaju pojazdów, takich jak chociażby autobusy, tramwaje czy pociągi. Wielkim hitem okazał się również symulator kozy, który sprzedał się wręcz w setkach tysięcy egzemplarzy i trafił nawet na konsole.