Gra w pobliżu bramki. Jak grać skutecznie?

Napastnicy w celu poprawienia szans w zdobyciu bramki korzystają z różnych sposobów wymanewrowania zarówno bramkarza, jak i obrońców przeciwnej drużyny. Poniżej zostało opisanych kilka sposobów, które można wykorzystać samodzielnie, albo we współpracy z innymi zawodnikami, aby stworzyć dobre sytuacje do zdobycia bramki.

Dośrodkowanie polega na podaniu piłki w poprzek boiska. Jeżeli futsalista znajduje się z piłką w ataku może ją dośrodkować do partnera ustawionego w pobliżu bramki, żeby ten mógł oddać strzał. Kiedy zawodnik zdecyduje się na dośrodkowanie powinien uczynić to w jak najszybszym tempie, aby obrońcy nie zdążyli zająć korzystnych pozycji. Trzeba upewnić się czy pod bramką znajduje się partner. Chodzi o to, żeby przez pomyłkę nie dośrodkować piłki do bramkarza czy obrońcy. Jeżeli zawodnik, który chce wykonać dośrodkowanie jest kryty przez obrońcą powinien postarać się wyprzedzić go w momencie dośrodkowania. Futsalista, który ma okazje oddania strzału do bramki powinien działać szybko i zdecydowanie. Nie może pozwolić przeciwnikowi na odebranie piłki. Powinien do niej wystartować i być w ruchu również w momencie oddawania strzału.

Wyciąganie bramkarza z bramki polega na tym, ze kiedy bramkarz zauważa zbliżającego się przeciwnika z piłką, często wybiega z bramki. W ten sposób zmniejszają wolną przestrzeń, w którą może on strzelić do bramki. Futsalista może wykorzystać tę sytuację podając piłkę do partnera stojącego z boku. jemu łatwiej będzie strzelić do odsłoniętej lub pustej bramki. Zawodnik może też podbić piłkę nad zbliżającym się bramkarzem.

Innym zagraniem, które można wykorzystać w pobliżu bramki to wykonanie szybkiego obrotu i strzału, który będzie zaskoczeniem dla obrońców. Warto przećwiczyć podbramkowe sytuacje i wykorzystać je podczas meczu.