Dzisiaj opiszę możliwie dokładnie mięsień najszerszy grzbietu. Jest on dość niedocenianym narządem, który jednak odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o codzienne czynności.
Gdzie znajduje się ten mięsień. Umiejscowiony jest na niemal całej powierzchni pleców, nie licząc górnej ich części. Ją zajmują tak zwane mięśnie kapturowe. Jest to największy pod względem powierzchni mięsień w naszym organizmie. Ma z grubsza trójkątny kształt. Jego głównymi zadaniami są prostowanie ramienia, a także przywodzenie go i obracanie do wewnątrz. Spełnia też pomocniczą rolę przy wdychaniu i wydychaniu powietrza atmosferycznego.
Jest unerwiony za pomocą nerwu piersiowo-grzbietowego. W krew zaopatruje go przede wszystkim tętnica piersiowo-grzbietowa. W mniejszym stopniu robią to również gałązki tętnic międzyżebrowych tylnych oraz tych, które okalają ramię od tętnicy pachowej.
Jakie ćwiczenia oddziałują na ten mięsień? Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem o podciąganiu. Jest to najbardziej naturalne ćwiczenie siłowe, a mięsień pracuje w niemalże maksymalnym zakresie ruchu.
Ponadto bardzo angażują go również wszelkie formy tak zwanego wiosłowania. Nierzadko widujemy na siłowni osoby, które ćwiczą mięsień najszerszy grzbietu na przyrządzie nazywanym wyciągiem.