Niewątpliwie piłka nożna jest w wielu krajach niebywale dominującą dyscypliną sportu – zwłaszcza w kontekście gier zespołowych. W niektórych państwach sport ten jest tak ważny jak na przykład polityka. Czy leży fenomen piłki nożnej? Co sprawiło, że ta angielska gra zespołowa zyskała aż taką popularność na de facto całym właściwie świecie? Jak to się stało?

Fenomen piłki nożnej może w dużej mierze leżeć w jej nieprzewidywalności. Sport ten charakteryzuje się wyjątkową dramaturgią przejawiającą się między innymi w tym, iż czasami jedna sytuacja, pojedynczy błąd, jedno szczęśliwe uderzenie jest w stanie zmienić losy całego pojedynku albo go niejako ?ustawić? (jak powiedzmy bramka stracona w trzeciej minucie ?ustawia? mecz w kontekście tego, co dzieje się dalej; zmianie podlega taktyka i nastawienie samych zawodników).

Minusem tego sportu jest sporo wypaczeń, afer korupcyjnych i autentycznych sędziowskich pomyłek. Piłka nożna to sport numer jeden – patrząc w skali popularności na całym świecie.