Piosenki bez ZAiKS

W dobie internetu zaczęliśmy zapominać o jednej ważnej rzeczy. Mianowicie, istnieje coś takiego jak prawa autorskie. W Polsce istnieje organ, który czuwa nad przestrzeganiem tych praw. Chodzi o ZAiKS. Niestety dzisiaj nawet sami twórcy nie wiedzą, że mogą być stowarzyszeni w tej organizacji. Jak więc wygląda dzisiejsza rzeczywistość muzyki w internecie?

Ktoś ma pomysł i pisze piosenkę. Trenuje dzielnie głos, śpiewa, nagrywa i umieszcza na kanale YouTube. Muzyka bez ZAiKS jest coraz bardziej rozpowszechniona. Każdy może sobie odsłuchać utwór wielokrotnie, kiedy tylko ma na to ochotę. Co więcej, niektórzy ściągają sobie dany kawałek na dysk. Przecież odsłuchali piosenkę na swoim własnym osobistym komputerze domowym. Dlaczego nie mogą posiadać piosenki na własność?

Zadziwiające jak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym jest ZAiKS i jaka jest rola tej organizacji. Jest wielu bezmyślnych, którzy nie szanują cudzej pracy i zaangażowania. Nie wiadomo, co musiałoby się zmienić, żebyśmy doceniali artystów.