Spora część z nas uprawia sporty zimowe, co można zaobserwować choćby po tłumach oblegających wyciągi w popularnych kurortach. Niezależnie czy jeździmy na nartach czy na snowboardzie, czy wybieramy się na wypad w Polskie góry czy też może preferujemy tydzień urlopy i szusowanie po zagranicznych, dajmy na to, alpejskich szlakach, w każdym przypadku należy przestrzegać kilku podstawowych reguł.

Miejmy na względzie, że sporty zimowe, jak wszystkie inne, obarczone są pewnym ryzykiem kontuzji i urazów. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy wiedzieli co robić gdy sami ulegniemy wypadkowi ale też posiadali wiedzę o tym, jakie działania podjąć jeżeli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest odbyty uprzednio kurs pierwszej pomocy, dzięki któremu będziemy wiedzieli jak zachować się w takiej sytuacji.

Istotną kwestią jest również odpowiedni sprzęt ? ten najtańszy niekoniecznie zapewni nam należyte bezpieczeństwo. Przede wszystkim musimy być świadomi faktu, że pogoda w górach może zmienić się z godziny na godzinę. Jakkolwiek podczas szusowania prawdopodobnie nie będziemy odczuwać zimna, dobre ubranie termoaktywne może nam uratować zdrowie.