Wybór urządzenia fiskalnego nie jest prostą decyzją. Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących swoje urządzenia. Jeśli zastanawiasz się jaką kasę fiskalną wybrać przeczytaj kilka poniższych uwag.

Kasę wybieramy w zależności od rodzaju działalności, którą prowadzimy.

Jednak równie ważny jest wybór producenta urządzenia fiskalnego. Na polskim rynku istnieje przynajmniej 9 znaczących producentów lub importerów urządzeń fiskalnych. Wymienię je w kolejności alfabetycznej:

Aclas – importuje urządzenia z Tajwanu,
Datecs – importuje urządzenia z Rumunii,
Edata – importuje urządzenia z Chin,
Elcom – produkuje urządzenia na Słowacji,
Elzab – produkuje urządzenia w Polsce,
Innova – produkuje urządzenia w Polsce,
Novitus – produkuje urządzenia w Polsce,
Posnet – produkuje urządzenia w Polsce,
Sharp – produkuje urządzenia w Japonii/Chinach.
Najważniejszymi markami z największym udziałem w rynku są Elzab, Novitus i Posnet.

Są to firmy, które produkują urządzenia w Polsce lub składają je z komponentów importowanych z zagranicy. Poza nimi w Polsce produkowane są urządzenia firmy Innova. Reszta firm zajmuje się importem urządzeń z zagranicy. Moim zdaniem przy zakupie urządzenia warto kierować się popularnością urządzeń i miejscem ich produkcji.
Dlaczego warto kierować się popularnością marki i modelu urządzenia?

Kupując urządzenie fiskalne i robiąc to racjonalnie, wiążesz się z nim na długie lata. Cykl życia pamięci fiskalnej w urządzeniu wynosi min. 1830 raportów dobowych. Przy codziennym korzystaniu z urządzenia oznacza to ok. 5 lat pracy kasy fiskalnej. Po tym czasie będziesz mógł wymienić pamięć fiskalną lub zmienić urządzenie. Koszt wymiany pamięci wynosi od 600 do 1000 zł brutto, co w przypadku droższych urządzeń stanowi dobrą alternatywę w stosunku do zakupu nowego urządzenia. Jednak urządzenie po kilku latach może wymagać wymiany np. mechanizmu drukującego i dla tego istotne jest, aby producent zapewniał części zamienne przez dłuższy okres. Tu działa zasada, jak długo urządzenie jest popularne, tak długo producent zapewni cześć zamienne, również po zaprzestaniu produkcji.