Paralotniarstwa nauczymy się na kursach w trzech podstawowych stopniach. Najpierw musimy nauczyć się obsługiwać sprzęt oraz startować i lądować. Pierwszy etap każdego kursu latania na paralotni, nauczy nas tych rzeczy doskonale.
Drugi etap to doskonalenie pilotażowe, uczymy się sterować paralotnią, poznajemy wszystkie sposoby nawracania i uczymy się wytracania wysokości. Natomiast trzeci etap to nauka wykonywania lotów z wykorzystaniem odpowiednich prądów powietrznych. Po ukończeniu takiego szkolenia paralotnie nie będą już dla nas tajemnicą.
Sport paralotniarski jest sportem ekstremalnym, ale ludzie bardzo chętnie chcą poznawać tajniki latania, pragną unieść się wysoko i oglądać niesamowite krajobrazy oraz doznać niesamowitej adrenaliny.
Szkółki paralotniarskie organizują także wyjazdy w różne miejsca na świecie i tam grupa osób może latać i poznawać nowe miejsca.
Paralotniarstwo pomału staje się bardzo popularnym sportem. Coraz więcej ludzi chce latać i coraz więcej ludzi uczęszcza na szkolenia aby dogłębnie poznać ten sport.