Rate this post

Kontuzje i urazy futsalisty

Zwichnięcie jest sytuacją, gdy siła urazu powoduje przemieszczeniem się powierzchni stawowych i uniemożliwia ich kontakt ze sobą. Zwichnięcie często jest przez pacjentów mylone ze skręceniem, ponieważ objawy urazu są bardzo podobne. Jest to ból, zniekształcenie oraz niemożność wykonania ruchu w zwichniętym stawie i szybko pojawiający się obrzęk. Zwichnięcie najczęściej dotyczy stawu łokciowego, barkowego i drobnych stawów palców. Urazy wymagają bardzo szybkiej interwencji lekarskiej. Lekarz poda znieczulenie i nastawi powierzchnie stawowe na właściwe miejsce. Po zabiegu koniecznie trzeba unieruchomić kończynę w gipsie na okres około dwóch do trzech tygodni.

Kręgosłup składa się z trzydziestu trzech kręgów oddzielonych od siebie krążkami międzykręgowymi. Ich część obwodowa jest zbudowana z elastycznej i dość wytrzymałej tkanki włóknistej, która nosi nazwę pierścienia włóknistego. Natomiast środek krążka jest wypełniony jądrem miażdżystym będącym tkanką miękką. Każdy z krążków międzykręgowych spełnia bardzo ważną rolę. Umożliwia zgięcie i wyprost, a także boczne ruchy tułowie. Krążki amortyzują i łagodzą wstrząsu, na które jest narażony kręgosłup. Przeciążenia mogą doprowadzić do naruszenia, albo przerwania pierścienia włóknistego. W jego wyniku może dojść do wysunięcia fragmentu pierścienia, albo jądra miażdżystego i ucisku rdzenia kręgowego, albo jego korzeni nerwowych. Dlatego też zaleca się bardzo dużą ostrożność w doborze ćwiczeń, zwłaszcza w zakresie obciążeń treningowych na kręgosłup.

Łokieć tenisisty to zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Należy do najbardziej powszechnych problemów związanych ze stawem łokciowym. Przyczyna urazu to zapalenie ścięgna mięśnia krótkiego nadgarstka. Przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Powód zmian zapalnych w ścięgnie to nagły uraz lub ruchy przedramienia wywołujące mikropęknięcia włókien ścięgna. Prowadzą do jego przekrwienia i w rezultacie wywołują ból. ten zwiększa się zwykle podczas prostowania łokcia i nadgarstka.

Ostatnią z kontuzji jest zespół kanału nadgarstka, pod nazwą której kryje się grupa objawów chorobowych spowodowanych przewlekłym naciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka. Kontuzji towarzyszy ból oraz upośledzenie czuciowej i ruchowej funkcji nerwu. Początek choroby to drętwienie i uczucie sztywności palców, zwłaszcza podczas snu. W ciągu dnia chorzy zazwyczaj nie odczuwają palców. Skutecznym sposobem leczenia zespołu kanału nadgarstka jest zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu przewodowym bądź ogólnym. Kończyna jest unieruchamiana w szynie gipsowej do momentu, aż rana się zagoi.